…сумленне
вартае тысячы сведкаў…

— Людміла Рублеўская

Лаўрэаты «Залатога апострафа»

 

2003

  • Васіль Быкаў (проза)
  • Алесь Бадак (паэзія)
  • Глеб Лабадзенка (дэбют)

 

2004

  • Людміла Рублеўская (проза)
  • Алесь Пісьмянкоў (паэзія)
  • Усевалад Сцебурака (дэбют)

 

2005

  • Леанід Дранько-Майсюк (проза)
  • Віктар Слінко (паэзія)
  • Ганна Аўчыннікава (дэбют)

 

2006

  • Вольга Іпатава (проза)
  • Рыгор Сітніца (паэзія)
  • Лізавета-Дамініка Панамарова (дэбют)

 

2007

  • Андрэй Хадановіч (паэзія)
  • Кастусь Тарасаў (проза)
  • Ірына Бельская (дэбют)

 

2008

  • Уладзімір Някляеў (проза)
  • Валянціна Аксак (паэзія)
  • Віталь Рыжкоў (паэзія)
  • Сяржук Сыс (найлепшую публікацыю паводле інтэрнэт-галасавання)

 

2009

  • Валерыя Кустава(паэзія)
  • Міхась Андрасюк(проза)
  • Віталь Быль(дэбют)
  • Віктар Казько(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2010

  • Вінцэсь Мудроў (проза)
  • Вольга Гапеева (паэзія)
  • Франак Вячорка (дэбют)
  • Анастасія Кухарэнка (дэбют)
  • Анатоль Вярцінскі (за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2011

  • Ігар Бабкоў (проза)
  • Віктар Жыбуль (паэзія)
  • Алесь Плотка (дэбют)
  • Кастусь Цвірка (за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2012

  • Алесь Паплаўскі (проза)
  • Алесь Разанаў (паэзія)
  • Марына Яўсейчык (дэбют)
  • Анатоль Кудравец (за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)[1]

 

2013

  • Віктар Казько (проза)
  • Леанід Галубовіч (паэзія)
  • Алесь Бяляцкі (нон-фікшн)
  • Генадзь Бураўкін (за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2014

  • Сяргей Дубавец(проза)
  • Людка Сільнова(паэзія)
  • Мікіта Найдзёнаў(дэбют)
  • Ніл Гілевіч(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру

 

2015

  • Уладзімір Арлоў (проза)
  • Віталь Рыжкоў (паэзія)
  • Валерыя Данілевіч (дэбют)
  • Уладзімір Някляеў (за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2016

  • Валерый Гапееў (проза)
  • Міхась Скобла (паэзія)
  • Крысціна Бандурына (дэбют)

 

2017

  • Андрэй Федарэнка (проза)
  • Анатоль Брусевіч (паэзія)
  • Марына Булатоўская (дэбют)
  • Алесь Разанаў (за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2018

  • Уладзімір Сцяпан (проза)
  • Васіль Зуёнак (паэзія)
  • Марыя Бадзей (дэбют)

 

2019

  • Алена Брава (проза)
  • Вольга Гронская (паэзія)
  • Кацярына Янчэўская (дэбют)