…Акупаваны – забудзь сваю мову, усё сваё – забудзь!
Вучыся ў гаспадара!..

— Уладзімір Дамашэвіч

Лаўрэаты «Залатога апострафа»

 

2003

  • Васіль Быкаў(проза)
  • Алесь Бадак(паэзія)
  • Глеб Лабадзенка(дэбют)

 

2004

  • Людміла Рублеўская(проза)
  • Алесь Пісьмянкоў(паэзія)
  • Усевалад Сцебурака(дэбют)

 

2005

  • Леанід Дранько-Майсюк(проза)
  • Віктар Слінко(паэзія)
  • Ганна Аўчыннікава(дэбют)

 

2006

  • Вольга Іпатава(проза)
  • Рыгор Сітніца(паэзія)
  • Лізавета-Дамініка Панамарова(дэбют)

 

2007

  • Андрэй Хадановіч(паэзія)
  • Кастусь Тарасаў(проза)
  • Ірына Бельская(дэбют)

 

2008

  • Уладзімір Някляеў(проза)
  • Валянціна Аксак(паэзія)
  • Віталь Рыжкоў(паэзія)
  • Сяржук Сыс(найлепшую публікацыю паводле інтэрнэт-галасавання)

 

2009

  • Валерыя Кустава(паэзія)
  • Міхась Андрасюк(проза)
  • Віталь Быль(дэбют)
  • Віктар Казько(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2010

  • Вінцэсь Мудроў (проза)
  • Вольга Гапеева (паэзія)
  • Франак Вячорка (дэбют)
  • Анастасія Кухарэнка (дэбют)
  • Анатоль Вярцінскі (за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2011

  • Ігар Бабкоў(проза)
  • Віктар Жыбуль(паэзія)
  • Алесь Плотка(дэбют)
  • Кастусь Цвірка(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2012

  • Алесь Паплаўскі(проза)
  • Алесь Разанаў(паэзія)
  • Марына Яўсейчык(дэбют)
  • Анатоль Кудравец(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)[1]

 

2013

  • Віктар Казько (проза)
  • Леанід Галубовіч(паэзія)
  • Алесь Бяляцкі(нон-фікшн)
  • Генадзь Бураўкін(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2014

  • Сяргей Дубавец(проза)
  • Людка Сільнова(паэзія)
  • Мікіта Найдзёнаў(дэбют)
  • Ніл Гілевіч(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру

 

2015

  • Уладзімір Арлоў(проза)
  • Віталь Рыжкоў(паэзія)
  • Валерыя Данілевіч(дэбют)
  • Уладзімір Някляеў(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2016

  • Валерый Гапееў(проза)
  • Міхась Скобла(паэзія)
  • Крысціна Бандурына(дэбют)

 

2017

  • Андрэй Федарэнка(проза)
  • Анатоль Брусевіч(паэзія)
  • Марына Булатоўская(дэбют)
  • Алесь Разанаў(за высокі ўклад у сучасную беларускую літаратуру)

 

2018

  • Уладзімір Сцяпан(проза)
  • Васіль Зуёнак(паэзія)
  • Марыя Бадзей(дэбют)